Zespół willowy Piotra Hazenklewera

Pabianicka 182
Stan obiektu: 
Alarmujący
Właściciel: 
Mapka - lokalizacja: 
Data powstania: 
lata 90 XIX w.
Opis i Historia: 

Zespół willowy Piotra Hazenklewera, wpisany do Rejestru Zabytków pod sygnaturą A/295.

Willa była własnością (prawdopodobnie ją wybudował) Piotra Hasenclevera, który kupił i rozparcelował spory kawałek dóbr (później miasta) Rudy Pabianickiej. Przed II Wojną pałacyk był własnością państwa Goldamerów. Po wojnie obiekt upaństwowiono razem z sąsiednim majątkiem rodziny Horaków
Za Panem Piotrem Czechem

Historia tego obiektu zaczęła się gdy, Peter Hasenklever, który w 1893 roku przy ówczesnej „szosie pabianickiej” - tak wtedy nazywano dzisiejszą ulicę Pabianicką, której patronem przed II wojną światową był Stanisław Staszic - uruchomił fabryczkę zatrudniającą 10 robotników i produkującą farby do barwienia bawełny i jedwabiu. 
To właśnie on wybudował dla siebie stylowy, eklektyczny dom, natomiast z firmą angielską Read Holiday and Sons, głównym producentem farb anilinowych, założył spółkę Rosyjska Fabryka Anilany. Po pewnym czasie Hasenklever zlikwidował fabrykę, sprzedał większość działki, a sobie zostawił jedynie willę z otoczeniem. Nabywcą okazał się Rudolf Keller, który do tego czasu był znany jako właściciel pałacyku z narożną wieżyczką u zbiegu ulic Gdańskiej i Zielonej (dziś należy on do angielskiego aktora Maksa Ryana). Keller rozbudował dawną fabrykę Hasenklevera i obok w latach 1912-13 postawił neobarokową rezydencję z kolumnami i wysokim dachem mansardowym. Jej luksusowe wnętrza zostały wyposażone wyrobami ściągniętymi z Berlina. Przy rezydencji utworzono wspaniały ogród. Całość wkrótce nabył Adolf Horak, najważniejszy fabrykant w Rudzie Pabianickiej.

Za redaktorem Wiesławem Pierzchałą (Dziennik Łódzki) 

 

Obecny stan budynku: 

Budynek stoi zaniedbany od wielu lat. Na zdjęciach z 2011 roku widać, że całe piwnice wypełnia woda, co na pewno nie wpływa dobrze na fundamenty. Obecnie brakuje drzwi forntowych. Budynek jest zdewastowany. 
 

Jak informuje Wojewódzki Konsertwator Zabytków w artykule z Dziennika Łódzkiego z dnia 21.02.2016 r.: "Plan jest taki, że ta stylowa willa zostanie odnowiona razem ze sztukateriami i cennymi polichromiami, które niedawno odsłonięto. Po bokach zostaną dobudowane dwa skrzydła, które będą nawiązywać do architektury ogrodowej XIX wieku. W jednym skrzydle będzie hotel na 80 miejsc, a w drugim sala konferencyjna. W samej willi znajdą się recepcja i restauracja. Całość będzie otoczona zielenią."
 

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: