Willa Oskara Zieglera

Skłodowskiej-Curie Marii 11
Stan obiektu: 
Dobry
Właściciel: 
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Data powstania: 
1910
Styl architektoniczny: 
Opis i Historia: 

W 1910 roku, działkę położoną u zbiegu ulic Marii Skłodowskiej-Curie i Żeromskiego (dawniej-ulica Pańska) kupił znany łódzki adwokat Marceli Karwaciński z żoną Antoniną. Wtedy to powstał projekt rozbudowy stojącego tam domu. Podczas realizacji projekt autorstwa Albina Jankaua został jednak znacznie zmieniony przez właścicieli. Powstał murowany dom z poddaszem i piwnicami, balkonem, tarasem i nadbudówką w formie wieży, kryty dachówką oraz parterowa oficyna mieszkalna bez piwnic, kryta papą. Wybudowano także stajnię i wozownię.

W roku 1913, po śmierci Marcelego Karwacińskiego, posiadłość została kupiona przez małżeństwo Armandę i Oskara Zieglerów. Willę znów przebudowano - tym razem według projektu inżyniera Henryka Brzozowskiego. Nadbudowano drugą kondygnację, podwyższono wieżę i przykryto ją czterospadowym, łamanym dachem, zmieniono kształty ryzalitów i portyków. Zmieniono charakter budynku - poprzez kubiczność i blokowość bryły - uzyskała ona modernistyczną formę.

W 1926 roku posiadłość została sprzedana Alfonsowi i Marcie Gregorom, którzy zamieszkiwali ją do końca wojny. W 1945 roku do opuszczonych pomieszczeń wprowadziła się Katedra Badań Czwartorzędu Uniwersytetu Łódzkiego. Obecnie w willi swoją siedzibę ma Łódzkie Towarzystwo Naukowe.

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: