Sienkiewicza 29

Sienkiewicza 29
Stan obiektu: 
Zaniedbany
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Data powstania: 
koniec XIX w.
Opis i Historia: 

Przy ulicy Sienkiewicza 29, naprzeciw Komendy Miejskiej Policji w Łodzi stoi charakterystyczna kamienica z cegły klinkierowej. Została wybudowana w końcu XIX wieku. Jej właścicielem do 1914 r. było małżeństwo Zelmanna Zygmunta i Teresy Taube Weitzman. Na przełomie wieków, na tej posesji funkcjonowała tkalnia Mojżesza Bera.

Jednym z jej znanych mieszkańców był Adolf Fuchs, jeden z założycieli Łódzkiego Związku Kupców Manufaktury z siedzibą przy ulicy Południowej 20. Za czasów PRL-u, na parterze budynku przez długi okres działał sklep Konsum (z umundurowaniem).

Uzupełnienie:
Jak podają źródła archiwalne w 1891 r. dwaj przemysłowcy Manase Bławat i Hersz Lejb Muchnicki wystąpili do ówczesnych władz o pozwolenie na budowę pod tym adresem murowanego, piętrowego domu. W roku 1896 ci dwaj panowie starali się ponownie o zgodę na budowę pod tym adresem. Tym razem był to murowany, trzypiętrowy dom mieszkalny z oficynami według projektu architekta Dawida Lande.

Źródło tekstu: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/44303,lodz-kamienica-z-klinkieru.html

Obecny stan budynku: 

W 2017 r. podczas wyburzeń pod przyszłą drogę łączącą ul. Tuwima z ul. Moniuszki, została uszkodzona ścana tylnej oficyny kamienicy. 

Źródło: http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,23058049,inwestycje-w-lodzi-przy-budowie-nowej-ulicy-miasto-zniszczylo.html

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: