Kamienice małżeństwa Schlossberg

Jaracza 21
Stan obiektu: 
Dobry
Właściciel: 
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Data powstania: 
1893
Styl architektoniczny: 
Opis i Historia: 

Dwie okazałe, bogato zdobione kamienice, stojące przy ul. Jaracza 19 i 21 (d. ul. Cegielniana nr 55 i 57, nr hipoteczne 1389 i 1390) należały do przemysłowca Maksymiliana Schlossberga i jego żony Etty.

Projekt budowy domu spod nr 19, wraz z dwiema oficynami i parterowym magazynem był sporządzony w 1890 r. Widnieje pod nim podpis ówczesnego architekta miejskiego Łodzi Hilarego Majewskiego (być może projekt był tylko sygnowany jego podpisem z racji piastowanego stanowiska, a plany były dziełem innego architekta). Oglądając kamienicę, warto wytężyć swój wzrok i skierować go na środek ostatniej kondygnacji. Tam, pomiędzy oknami znajduje się popiersie kobiety. Czyżby nią była sama żona Schlossberga - Etta? 

Druga kamienica przemysłowca spod nr 21 została wzniesiona w roku 1893. Być może według projektu Hilarego Majewskiego lub innego architekta. Na nieruchomościach Schlossberga swoje plany realizowali również: Edward Creutzburg (technik budowlany) i Ignacy Stebelski (architekt). W roku 1889 właściciel na swoich nieruchomościach wybudował dwupiętrową tkalnię.

Opisane kamienice znajdują się w rejestrze ewidencji zabytków pod nr 268 i 269.

Zaproponował: saper1390

Opis pochodzi ze strony: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/46081,lodz-kamienice-malzenstwa-...

Obecny stan budynku: 

Obiekt do niedawna bardzo zaniedbany w ostatnich latach przeszedł remont. W 2017 roku otrzymał nawet nagrodę Punkt dla Łodzi, za wzorowo przeprowadzony remont w wyjątkowo zaniedbanym centrum miasta.

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: