Kamienica Szepsów

Piotrkowska 70/Traugutta 2
Stan obiektu: 
Zaniedbany
Właściciel: 
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Data powstania: 
koniec XIX w.
Styl architektoniczny: 
Opis i Historia: 

Architektura:

Neobarokowa kamienica, wykorzystująca kontrast czerwieni klinkierowej cegły z jasnymi tynkowanymi elementami architektonicznymi. Podobnie jak klasycyzujące kamienice na Piotrkowskiej o numerach 27 i 63, ma ona ewidentnie frontalny charakter. W elewacji głównej znajdziemy centralny, dwukondygnacyjny wykusz, boczne balkony, attykę i trzy fantazyjne szczyty. najbardziej dekoracyjne obramienia okienne znajdują się na drugim piętrze, okna ujęte w formy edykuł z kolistymi zwieńczeniami, wspartymi na wolutowych konsolach, udekorowane są tarczami herbowymi i motywami roślinnymi. 

Historia:

Posesja przy ulicy Piotrkowskiej 70 od lat 80-tych XIX w. znajdowała się w posiadaniu rodziny Szepsów (Schepsów). Wcześniej prowadził tutaj na swojej nieruchomości małą farbiarnię Juliusz Szafer. Małżokowie Saura i Sucher Szeps byli właścicielami fabryki Towarzystwa Akcyjnego "Szeps i S-ka" w Zduńskiej Woli. Kamienicę zaprojektowano i wybudowano w końcu XIX wieku.

Mieściła się tu administracja polskojęzycznej gazety żydowskiej " Głosu Porannego". Redaktorem naczelnym pisma był Jan Urbach, ojciec Jerzego Urbana. Firma Szepsów dysponowała swoim kantorem i składem fabrycznym towarów kamgarnowych.

Z tą kamienicą wiąże się niewątpliwie tragedia jaka rozegrała się w rodzinie właścicieli. Jak donosi pismo "Republika z 14 lutego 1927 roku: "Niezwykłe samobójstwo przy ul. Piotrkowskiej 70. Mendel Szeps oblał się naftą i zginął w płomieniach. Przyczyną samobójstwa jest utrata majątku i środków do życia (...)" Jeden z synów Sury i Suchera Szepsów w wieku 52 lat targnął się na własne życie, kilka lat po sprzedaży fabryki przez rodziców, w 1919 roku. Po utracie stanowiska dyrektora i długi hazardowe nie odnalazł się w rzeczywistości.

 

Źródło tekstu: "Typologia Łódzkiej Kamienicy", M. Domińczyk, A. Zaguła, Łódź, 2016 r., s.80

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/42870,lodz-kamienica-szepsow.html

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: