Kamienica Szai Goldbluma

Piotrkowska 99
Stan obiektu: 
Dobry
Właściciel: 
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Data powstania: 
1898
Opis i Historia: 

 

Kamienica Szai Goldbluma przy Piotrkowskiej 99 z 1898 roku należy do najbardziej oryginalnych kamienic łódzkich w zabudowie pierzejowej . Odejście od wyznaczonych dotychczas wzorów podkreśla indywidualizm projektującego architekta i odwagę inwestora.

Cała fasada skonstruowana jest tak, by wskazywać boczną część. Ma ona postać ryzalitu, jest zdecydowanie najwyższa, posiada dwukondygnacyjny wykusz zakończony kopulastym dachem, nad którym wznosi się potężny szczyt z lukarnami. jej wyraźnie asymetryczny charakter, wynikający z wyróżnienia bocznej osi, wzmocniony jest odmiennym rytmem okien. głównej sześcioosiowej części, w której rytm zaburzony jest przez parę środkowych okien, towarzyszy oś skrajna z jednym znacznie powiększonym oknem. indywidualizm i różnorodność podkreślają także zastosowane elementy architektoniczne i dekoracje rzeźbiarskie: wimpergi z trzema różnymi rodzajami łuków gotyckich (tudorów, kotarowego, oślego grzbietu), bogactwo pinakli, kwiatonów, żabek, fryzów, tarcze herbowe, czy wreszcie rzeźbione postaci giermków oraz maszkarony spełniające rolę konsol.

Źródło tekstu: "Typologia Łódzkiej Kamienicy", M. Domińczyk, A. Zaguła, Łódź, 2016 r., s. 92-93.

Obecny stan budynku: 

Kamienica została wyremontowana w 2007 r.

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: