Kamienica Scheiblera

Piotrkowska 11
Stan obiektu: 
Alarmujący
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Data powstania: 
1882
Opis i Historia: 

Budynek wybudowany został jako siedziba Składu Głównego przedsiębiorstwa Scheiblera

Budynek powstał w latach 1880–1882 u zbiegu ulic Piotrkowskiej i Próchnika. Autorem projektu był Hilary Majewski, chociaż wzbudza to wątpliwości. W kamienicy pierwotnie mieścił się skład towarów fabryki Karola Scheiblera, mieściły się tam również sklepy, agendy innych przedsiębiorstw oraz luksusowe mieszkania. W 1927 kamienicę kupiła Kasa Emerytalno-Pożyczkowa Kolei Elektrycznych Łódzkich.

Architektura
Okazały czteropiętrowy budynek, zbudowany został na planie litery U, dwa potężne skrzydła rozchodzące się pod kątem około 90° połączone zostały narożną wieżą ozdobioną okrągłym wykuszem i zakończoną ośmioboczną kopułą z wieńczącym ją ozdobnym masztem. Trzeci bok tworzy oficyna. Na elewacji kamienicy można dostrzec ozdobne motywy neorenesansowe i neobarokowe. Całość robi wrażenie budowli wzorowanej na włoskim renesansie. Był to pierwszy tak okazały budynek w mieście.

Kamienica została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa łódzkiego 20 stycznia 1971, z numerem 63.

Obecny stan budynku: 

Budynek na pierwszy rzut oka jest w dobrym stanie, jednak po bliższym przyjrzeniu się zobaczymy oberwane gzymsy, siatki zabezpieczająće i inne ubytki. W bardzo złym stanie są klatki schodowe. Kamienica ma nieuregulowany status prawny - nie jest w pełni miejska, przez co nie kwalifikuje się do miejskich programów remontowych.

Niszczeje powoli, acz systematycznie.

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: