Kamienica Rosenbluma

al. Kościuszki 21
Stan obiektu: 
Alarmujący
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Opis i Historia: 

Zabytkowa kamienica powstała w 1896 roku dla Nissena Rosenbluma, właściciela tkalni wyrobów wełnianych. Budynek zaprojektowali Dawid Lande i Franciszek Chełmiński.
Na osi budynku znajduje się ryzalit pomiędzy drugą a trzecią kondygnacją. Fasada kamienicy posiada bogatą dekorację z licznymi detalami neorokokowymi.
Kamienica była kiedyś zwieńczona attyką z usytuowanymi na osi alegorycznymi rzeźbami.
(wikipedia)
Przed II Wojną Światową w kamienicy istniało prywatne Gimnazjum Żeńskie im. Elizy Orzeszkowej. 

Obecny stan budynku: 

Los kamienicy pogorszył się po sprzedaniu jej przez Uniwersytet Łódzki w 2006 roku firmie Urbanica. Planowano powstanie w jej wnętrzu czterogwiazdkowego hotelu, jednakże z planów nic nie wyszło. W 2015 roku firma Urbanica sprzedała kamienice firmie CFI. W maju bieżącego roku służby konserwatorskie odkryły w kamienicy unikatowe polichromie.
W obecnej chwili nie są znane jakiekolwiek plany zagospodarowania budynku.

Wydarzenia i działania: 
marzec 2016

Od początku marca 2016 prowadzone są prace w podwórku, widać sterty desek i gruzu.

Na bramie wciąż wisi stara, dawno nieaktualna tablica budowy, która informuje o "przebudowie istniejących budynków oraz budowa hotelu z garażem podziemnym", inwestor: Co-Invest Sp. z o. o. (Urbanica).

 

 

 

listopad 2018

Do opisu dodano dwa zdjęcia z drona, wykonane przez Kosmę Chodurka 13.10.2018 r. Potwierdzają one postępującą degradację obiektu.
Wiadć wyraźnie wyburzenie południowej oficyny.

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: