Kamienica Krystiana Wutke

Roosevelta 5
Stan obiektu: 
Alarmujący
Forma ochrony: 
Właściciel: 
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Data powstania: 
ok. 1895
Opis i Historia: 

Kamienica handlarza tekstyliami Krystiana Wutke. Projekt architektoniczy sygnowany przez Franciszka Chełmińskiego.

Obecny stan budynku: 

Budynek jest od lat opuszczony. Nie ma szyb w oknach na pierwszym piętrze. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że kamienica ma co najmniej dwoje skonfliktowanych właścicieli, z których jeden chciałby budynek remontować, a drugi wyburzyć. Patowa sytuacja trwa od wielu lat.

Wydarzenia i działania: 
wrzesień 2012

Za sprawą Fundacji Urban Forms na ścianie szczytowej kamienicy powstaje mural wykonany przez światowej sławy artystów street artu - braci Os Gemos z Brazylii oraz ARYZ`a z Hiszpanii. Jest to o tyle wyjątkowe, że bracia Os Gemos bardzo rzadko współpracują z innymi artystami przy tworzeniu murali. To czyni łódzkie dzieło wyjątkowe na skalę światową.

wrzesień 2012

Podczas oglądania muralu wykonanego z inspiracji Fundacji Urban Forms przez panią prezydent Hannę Zdanowską, z okien kamienicy wypadły szyby, roztrzaskując się na zaparkowanym pod budynkiem samochodzie. Nikt nie ucierpiał ale było to znamienne wydarzenie, które jednak nie wpłynęło w żaden sposób na dalsze losy budynku.

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: