Kamienica Józefa Wolanka

Zachodnia 67/ Legionów 10
Stan obiektu: 
Zaniedbany
Właściciel: 
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Data powstania: 
1894
Opis i Historia: 

Monumentalna, narożna kamienica znajdująca się przy ul. Zachodniej 67 (róg z ul. Legionów; d. ul. Konstantynowska) należała pierwotnie do Józefa Adama Wolanka. Została ona wzniesiona w dwóch etapach. W roku 1889 Wolanek według planów architekta Ignacego Markiewicza wzniósł murowany, piętrowy dom z poddaszem. Następnie w roku 1894 nadbudował do istniejącego już domu drugie i trzecie piętro. W takiej formie budynek zachował się do dnia dzisiejszego.

Ciekawostka:
Od strony ul. Zachodniej w kamienicy Wolanka funkcjonuje sklep "Leonard". Założył go w 1945 r. Leonard Pachorenko. Pan Leonard sam osobiście obsługiwał klientów oferując im towary kolonialne, świeże ryby, mięso, owoce. W okresie "kartkowym" w sklepie można było kupić wszystko bez kartek. Pomimo dzisiejszej mody na supermarkety, kultowy sklep "Leonarda" dzielnie się trzyma na łódzkim rynku handlowym oferując tradycyjnie najświeższy asortyment.

Źródło tekstu: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/42549,lodz-kamienica-jozefa-wolanka-z-kultowym-sklepem-leonarda.html

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: