Kamienica Fischera

Piotrkowska 47
Stan obiektu: 
Katastrofalny
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Data powstania: 
1880
Styl architektoniczny: 
Opis i Historia: 

Kamienica rodziny Fischerów została wzniesiona w 1880 roku. W kamienicy przy ul. Piotrkowskiej wynajmowano lokale handlowe, mieściły się tam m.in. skład papieru i materiałów piśmienych, sklep ogrodniczy, trafika oraz sklepy z konfekcją.

Od 1918 r. znajdowała się tu księgarnia prowadzona przez spadkobierców znanego księgarza Ludwika Fiszera. W 1932 r, księgarnię przejęła Szarlotta Seipelt. Po II Wojnie Światowej w lokalu nadal funkcjonowała księgarnia, od poł. lat 50. XX w. nazwana "Pegaz". 

Z działalnością księgarni związana jest postać Włodzimierza Pfeiffera (1890-1941) - wybitnego księgarza, bibliofila, esperantysty, fotografa. W księgarni przy ul. Piotrkowskiej 47 pracował nieprzerwanie przez 35 lat. Dzięki swojej pasji - fotografii zostawił dla potomnych zdjęcia przedwojennej Łodzi (wykonane w latach 1919- 1939, ponad 900 negatywów).

Historii księgarni poświęcona jest publikacja "Od Fiszera do Pegaza" Janiny Krakowiak. 

Jeszcze w latach 90. XX wieku wraz z innymi pobliskimi kamienicami południowej pierzei ul. Zielonej i Narutowicza budynkowi groziło wyburzenie pod poszerzenie jezdni. Obiekt wpisano do rejestru  w 1993 r.

Obecny stan budynku: 

Wznowiono remont elewacji. Jesienią 2016 roku minie termin obligatoryjnego zakończenia remontu.

 

Wydarzenia i działania: 
Sierpień 2012

Kamienica została sprzedana przez miasto w sierpniu 2012 roku, firmie TK Development, która jest powiązana ze znaną w Łodzi firmą CFI (Central Fund of Immovables). Kwota transakcyjna wyniosła 2 886 176 zł i byłą o 20% niższa od pierwotnej ceny wywoławczej.
Nowy właściciel został podobnież zobowiązany do wyremontowania zabytku. Jeśli nie rozpocząłby prac w ciągu dwóch lat, miał zapłacić milion złotych kary umownej. Gdyby nie zakończył remontu przed upływem czterech lat od podpisania umowy, kara ma wynieść 3 mln zł. W umowie sprzedaży miasto zastrzegło sobie też prawo odkupu nieruchomości przez pięć lat.
Prace remontowe co prawda się rozpoczęły ale zostały wstrzymane przez służby konserwatorskie, kiedy właściciel w bezprawny sposób skuł część zabytkowych nadproży. Dalsze losy remontu stoją pod wielkim znakiem zapytania. 

listopad 2015

Na początku listopada 2015 wznowiono prace przy elewacji od strony ul. Piotrkowskiej po uzgodnieniu ich z urzędem konserwatorskim.

marzec 2017

W ostatnich dniach zdjęto rusztowania od strony ul. Zielonej. Wcześniej zdjęto je także od Piotrkowskiej. Nie odtworzono balkonów. Na tę chwilę pracę przy elewacjach frontowych wyglądają na zakończone.

02.11.2018

Od 30 października 2018 roku, kamienica znów otoczona jest ruszotwaniami. 
Na tę chwilę nie jest znany jeszcze zakres robut.
Zdjęcie z drona, wykonane 13.10.2018 r. ujawnia w pełnej okazałości fatalny stan kamienicy, a przede wszystkim brak dachu. 

Rozebrane zostały stworzony podczas poprzedniego remontu gzyms i zwieńczenie murów, frontony nad narożnikiem i ryzalitami

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: