Kamienica czynszowa Dawida Tempela

Sienkiewicza 4
Stan obiektu: 
Zaniedbany
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Data powstania: 
1896
Opis i Historia: 

Kamienica została wzniesiona w 1896 r. Ma trzy piętra, ryzality po bokach i bramę umieszczoną po lewej stronie. Na parterze witryny okienne są zakończone łagodnym łukiem, a lico ścian jest trójdzielne poprzez zastosowanie różnych rodzajów boniowania – część centralna jest gładko boniowana, a części boczne pseudorustykalnije.

Na pierwszym i drugim piętrze po bokach znajdują się szerokie balkony, mają drzwi oflankowane kolumnami jońskimi, zwieńczone maszkaronami, balustrada jest tralkowa. Fasadę obiektu zdobią poziome pasy tynku i cegieł, pod oknami znajdują się ozdobne płyciny, zaś nad oknami maszkarony.

Na wysokości trzeciego piętra na fasdzie można zauważyć ciekawe zdobienia – błękitne kostki cegły tworzące wzory gometryczne. Nad wąskimi balkonami trzeciego piętra ciekawa kamieniarka – kartusze wypełnione maszkaronami. Mnogość form i zdobień zastosowanych w tej kamienicy utrudnia przypisanie obiektu do jednej epoki architektonicznej, dlatego charakter budowli można określić jako eklektyczny.

Źródło tekstu: http://www.kultura.lodz.pl/pl/poi/1987

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: