Kamienica Chaima Szyka

Kilińskiego 93
Stan obiektu: 
Katastrofalny
Właściciel: 
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Data powstania: 
ok. 1910
Opis i Historia: 

Kamienica narożna (Tuwima 19). Wzniesiona dla Chaima Szyka (młodszego brata Salomona Szyka, który był ojcem słynnego miniaturzysty Artura Szyka), według projektu sporządzonego w 1910 r. przez Gustawa Landau-Gutentegera. Budynek posiada cechy secesji wiedeńskiej, we wnętrzach zachowały się rzadkie secesyjne sufitowe sztukaterie.

Obecny stan budynku: 

Po pożarze budynek pozbawiony jest dachu i kondygnacji strychu.

Obecnie wystawiony na sprzedaż.

Wydarzenia i działania: 
30 listopada 2014 r.

Pożar poddasza. Spaleniu uległa znaczna powierzchnia dachu. Zgodnie z informacją uzyskaną od strażaków mogło dojść do celowego podpalenia. PINB wydał nakaz obejmujący "usunięcie pogorzeliska ze szczególnym uwzględnieniem pozostałości dachu oraz ścian zewnętrznych i kominów znajdujących się powyżej stropu nad czwartą kondygnacją budynku".

3 grudnia 2014r

TOnZ oddział w Łodzi złożyło wniosek do WKZ o wpis do wojewódzkiego rejestru zabytków. 11 marca 2015r. odbyły się oględziny w związku z trwającym postępowaniem wpisu do rejestru.

1 kwietnia 2015r.

W związku z bezustannym dewastowaniem obiektu przez złomiarzy Społeczny Opiekun Zabytków wystosował pismo do Policji, Straży Miejskiej oraz PINB zwracające uwagę na proceder szabru i zagrożenie dla kamienicy.

10 kwietnia 2015

Patrol Straży Miejskiej ujął mężczyznę dewastującego wnętrze w celu uzyskania elementów metalowych. 23 kwietnia administrator w imieniu właściciela wniósł o ściganie sprawcy (ściganie następuje wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego)

1 oraz 24 maja 2015r.

Wybuchły kolejne pożary na pierwszym piętrze. Zgodnie z informacją od rzecznika Straży Pożarnej, obydwa zdarzenia zostały zakwalifikowane jako pożary małe. W pierwszym przypadku określono przypuszczalna przyczynę zdarzenia jako zaprószenie ognia, w drugim - podpalenie.

przełom maja i czerwca 2015r.

Na przełomie maja i czerwca 2015r. zabezpieczono dziurę w ogrodzeniu, na posesji stanęła przyczepa ochrony.

3 lipca 2015

Kontrola wzrokowa z ulicy wykazała brak wyłomów w murze. Dziura będąca przejściem do przyczepy strażnika zasłonięta. Wygląda na to, że na tę chwilę obiekt jest skutecznie zabezpieczony.

koniec sierpnia 2015r.

Właściciel złożył wniosek o rozbiórkę. Miejski konserwator zabytków odmówił uzgodnienia rozbiórki, w związku z czym właściciel złożył skargę do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

22.09.2015

W Sądzie Rejonowym dla Łodzi Śródmieścia miał rozpocząć się proces ws. pożaru zabytkowej kamienicy stojącej przy skrzyżowaniu ulic Tuwima i Kilińskiego. Sprawa została jednak odroczona do 16 listopada.

listopad 2015

Pojawiło się ogłoszenie o chęci sprzedaży kamienicy.

grudzień 2015

W grudniu 2015 rozpoczęto budowę trwałego zabezpieczenia strychu (dotychczas przykryty był folią)

19.10.2018

W lipcu 2018 PINB wydał nakaz rozbiórki dwóch górnych kondygnacji z powodu bardzo zniszczonych stropów grożących zawaleniem i w konsekwencji runięciem ścian kamienicy na ulicę.

17 października 2018r. rozpoczęto rozbiórkę. Po interwencji społecznego opiekuna zabytków u WKZ okazało się, że ekipa rozbiórkowa nie znała zakresu rozbiórki.

Mają zostać zachowane parter oraz pierwsze piętro, zamontowane zadaszenie oraz spięte klamrami ściany.

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: