Kamienica narożna (Tuwima 19). Wzniesiona dla Chaima Szyka (młodszego brata Salomona Szyka, który był ojcem słynnego miniaturzysty Artura Szyka), według projektu sporządzonego w 1910 r. przez Gustawa Landau-Gutentegera. Budynek posiada cechy secesji wiedeńskiej, we wnętrzach zachowały się rzadkie secesyjne sufitowe sztukaterie.
Po pożarze budynek pozbawiony jest dachu i kondygnacji strychu.
Obecnie wystawiony na sprzedaż.
Pożar poddasza. Spaleniu uległa znaczna powierzchnia dachu. Zgodnie z informacją uzyskaną od strażaków mogło dojść do celowego podpalenia. PINB wydał nakaz obejmujący "usunięcie pogorzeliska ze szczególnym uwzględnieniem pozostałości dachu oraz ścian zewnętrznych i kominów znajdujących się powyżej stropu nad czwartą kondygnacją budynku".
TOnZ oddział w Łodzi złożyło wniosek do WKZ o wpis do wojewódzkiego rejestru zabytków. 11 marca 2015r. odbyły się oględziny w związku z trwającym postępowaniem wpisu do rejestru.
W związku z bezustannym dewastowaniem obiektu przez złomiarzy Społeczny Opiekun Zabytków wystosował pismo do Policji, Straży Miejskiej oraz PINB zwracające uwagę na proceder szabru i zagrożenie dla kamienicy.
Patrol Straży Miejskiej ujął mężczyznę dewastującego wnętrze w celu uzyskania elementów metalowych. 23 kwietnia administrator w imieniu właściciela wniósł o ściganie sprawcy (ściganie następuje wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego)
Wybuchły kolejne pożary na pierwszym piętrze. Zgodnie z informacją od rzecznika Straży Pożarnej, obydwa zdarzenia zostały zakwalifikowane jako pożary małe. W pierwszym przypadku określono przypuszczalna przyczynę zdarzenia jako zaprószenie ognia, w drugim - podpalenie.
Na przełomie maja i czerwca 2015r. zabezpieczono dziurę w ogrodzeniu, na posesji stanęła przyczepa ochrony.
Kontrola wzrokowa z ulicy wykazała brak wyłomów w murze. Dziura będąca przejściem do przyczepy strażnika zasłonięta. Wygląda na to, że na tę chwilę obiekt jest skutecznie zabezpieczony.
Właściciel złożył wniosek o rozbiórkę. Miejski konserwator zabytków odmówił uzgodnienia rozbiórki, w związku z czym właściciel złożył skargę do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W Sądzie Rejonowym dla Łodzi Śródmieścia miał rozpocząć się proces ws. pożaru zabytkowej kamienicy stojącej przy skrzyżowaniu ulic Tuwima i Kilińskiego. Sprawa została jednak odroczona do 16 listopada.
Pojawiło się ogłoszenie o chęci sprzedaży kamienicy.
W lipcu 2018 PINB wydał nakaz rozbiórki dwóch górnych kondygnacji z powodu bardzo zniszczonych stropów grożących zawaleniem i w konsekwencji runięciem ścian kamienicy na ulicę.
17 października 2018r. rozpoczęto rozbiórkę. Po interwencji społecznego opiekuna zabytków u WKZ okazało się, że ekipa rozbiórkowa nie znała zakresu rozbiórki.
Mają zostać zachowane parter oraz pierwsze piętro, zamontowane zadaszenie oraz spięte klamrami ściany.
Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.
Działanie dofinansowane z środków Programu Animacji Społecznej z środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007 - 2013.
Dodaj komentarz