Kamienica Chaima Szyka

Kilińskiego 93
Stan obiektu: 
Katastrofalny
Forma ochrony: 
Właściciel: 
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Data powstania: 
ok. 1910
Opis i Historia: 

Kamienica narożna (Tuwima 19). Wzniesiona dla Chaima Szyka (młodszego brata Salomona Szyka, który był ojcem słynnego miniaturzysty Artura Szyka), według projektu sporządzonego w 1910 r. przez Gustawa Landau-Gutentegera. Budynek posiada cechy secesji wiedeńskiej, we wnętrzach zachowały się rzadkie secesyjne sufitowe sztukaterie.

Obecny stan budynku: 

Po pożarze budynek pozbawiony jest dachu i kondygnacji strychu.

Obecnie wystawiony na sprzedaż.

Wydarzenia i działania: 
30 listopada 2014 r.

Pożar poddasza. Spaleniu uległa znaczna powierzchnia dachu. Zgodnie z informacją uzyskaną od strażaków mogło dojść do celowego podpalenia. PINB wydał nakaz obejmujący "usunięcie pogorzeliska ze szczególnym uwzględnieniem pozostałości dachu oraz ścian zewnętrznych i kominów znajdujących się powyżej stropu nad czwartą kondygnacją budynku".

3 grudnia 2014r

TOnZ oddział w Łodzi złożyło wniosek do WKZ o wpis do wojewódzkiego rejestru zabytków. 11 marca 2015r. odbyły się oględziny w związku z trwającym postępowaniem wpisu do rejestru.

1 kwietnia 2015r.

W związku z bezustannym dewastowaniem obiektu przez złomiarzy Społeczny Opiekun Zabytków wystosował pismo do Policji, Straży Miejskiej oraz PINB zwracające uwagę na proceder szabru i zagrożenie dla kamienicy.

10 kwietnia 2015

Patrol Straży Miejskiej ujął mężczyznę dewastującego wnętrze w celu uzyskania elementów metalowych. 23 kwietnia administrator w imieniu właściciela wniósł o ściganie sprawcy (ściganie następuje wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego)

1 oraz 24 maja 2015r.

Wybuchły kolejne pożary na pierwszym piętrze. Zgodnie z informacją od rzecznika Straży Pożarnej, obydwa zdarzenia zostały zakwalifikowane jako pożary małe. W pierwszym przypadku określono przypuszczalna przyczynę zdarzenia jako zaprószenie ognia, w drugim - podpalenie.

przełom maja i czerwca 2015r.

Na przełomie maja i czerwca 2015r. zabezpieczono dziurę w ogrodzeniu, na posesji stanęła przyczepa ochrony.

3 lipca 2015

Kontrola wzrokowa z ulicy wykazała brak wyłomów w murze. Dziura będąca przejściem do przyczepy strażnika zasłonięta. Wygląda na to, że na tę chwilę obiekt jest skutecznie zabezpieczony.

koniec sierpnia 2015r.

Właściciel złożył wniosek o rozbiórkę. Miejski konserwator zabytków odmówił uzgodnienia rozbiórki, w związku z czym właściciel złożył skargę do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

22.09.2015

W Sądzie Rejonowym dla Łodzi Śródmieścia miał rozpocząć się proces ws. pożaru zabytkowej kamienicy stojącej przy skrzyżowaniu ulic Tuwima i Kilińskiego. Sprawa została jednak odroczona do 16 listopada.

listopad 2015

Pojawiło się ogłoszenie o chęci sprzedaży kamienicy.

grudzień 2015

W grudniu 2015 rozpoczęto budowę trwałego zabezpieczenia strychu (dotychczas przykryty był folią)

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: