Kamienica Bernarda Glüksmana

Kościuszki 36/Struga 7
Stan obiektu: 
Dobry
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Data powstania: 
1896
Opis i Historia: 

Nie sposób jest nie zauważyć monumentalnej kamienicy, która znajduje się w Łodzi na rogu ulic: Al. Kościuszki 36 i Andrzeja Struga 7. Została ona wzniesiona w latach 1895 - 1896 dla Bernarda Glüksmana, według projektu architekta Dawida Lande.

Przez lata budynek miał wielu właścicieli. W okresie międzywojennym byli nimi Bank Kredytowy w Warszawie oraz Towarzystwo Ubezpieczeniowe "Piast" a od 1928 r. Bank Handlu i Przemysłu w Warszawie. Pod koniec lat 30. XX w. obiekt należał do właściceli prywatnych: Henryka Grienfelda, Berka Dawidowicza, Aleksandry Boraksy. Obecnie kamienica jest własnością wspólnoty mieszkaniowej.

 Kamienica jest ciekawie ozdobiona. Są atlanci podtrzymujący wykusz, jest piękny ryzalit z reliefem i wiele innych drobnych detali. Całość części narożnej budynku jest zwieńczona - nakryta potężną kopułą co jeszcze bardziej uwydatnia wielkość budowli.

Źródło tekstu: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/28689,lodz-monumentalna-kamienica-bernarda-gl%C3%BCksmana.html

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: