Hotel Polonia Palast

Narutowicza 38
Stan obiektu: 
Dobry
Właściciel: 
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Data powstania: 
1910-1912
Styl architektoniczny: 
Opis i Historia: 

Za Wikipedią: Hotel Palast powstał w latach 1910 – 1912, przy ówczesnym skrzyżowaniu ulic Dzielnej i Widzewskiej. Pomysł na jego wybudowanie dała rodzina Dobrzyńskich. Fasadę hotelu projektował Rudolf Koloch z Wrocławia. Elewacje miały formę klasycyzującą z ryzalitami żłobkowanych półkolumn. Na nich stanęły alegoryczne postacie kobiet w antycznych strojach.

Budynek był bardzo nowoczesny, posiadał bowiem centralne ogrzewanie, światło elektryczne, najnowszej konstrukcji windę, pralnię chemiczno-elektryczną, telefony, bieżącą wodę i bogate wyposażenie. Po I wojnie światowej właścicielami hotelu byli bracia Leopold Dobrzyński i Maurycy Dobrzyński. W latach 20. XX wieku, podczas remontu generalnego, zmieniono nazwę na Polonia – Palast. W 1939 znów zmieniono nazwę, tym razem na Polonia. Po II wojnie światowej budynek zajęła Armia Czerwona i urządziła w nim szpital wojskowy.

W styczniu 1946 oddano go władzom miasta, które podporządkowały go przedsiębiorstwu Hotele Miejskie. Budynek poddano całkowitemu remontowi w latach 1969 – 1972. Utworzono podcienia wzdłuż elewacji gmachu oraz rozszerzono skrzyżowanie ul. J. Kilińskiego i G. Narutowicza.

W 2009 zakończono remont generalny. Odnowiono elewację i wnętrza budynku. Poza przywróceniem dawnego wyglądu, postanowiono wrócić do nazwy Polonia Palast.

Obiekt w Rejestrze Zabytków pod numerem: A/352 od 31.03.1994 r.

Obecny stan budynku: 

Hotel przeszedł gruntowny remont w 2009 r.

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: