Fabryka Władysława Barucha

Więckowskiego 43/45
Stan obiektu: 
Zaniedbany
Właściciel: 
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Data powstania: 
ok. 1901 r.
Opis i Historia: 

Przy ul. Więckowskiego 43/45 (d. Nowocegielniana 15) w Łodzi znajduje się dawna tkalnia i apretura wełny Władysława Barucha. Obok niej powstał również pałacyk właściciela. Fabrykant nie miał szczęścia do interesów i od samego początku firma miała trudności finansowe (od początku powstania Baruch obok swojej produkcji wynajmował lokale innym fabrykantom. M.in. firmie Wever i Reul, H. Czamański i Spółka - produkowali wstążki jedwabne).

Aby ratować swój interes Baruch w 1899 r. przekształcił fabrykę w Towarzystwo Akcyjne Władysława Barucha a następnie w Towarzystwo Akcyjne Manufaktury Wełny "Saksonia". Poczynania te jednak zdały się na marne, bo w 1901 r. rozpoczęło się postępowanie upadłościowe. Wnioskodawcą był największy wierzyciel - Bank Azowsko-Doński.

W roku 1902 kompleks fabryczny został sprzedany Dawidowi Prussakowi, którego własnością był do 1939 r. Po zakończeniu II wojny światowej w budynkach fabrycznych funkcjonowały Zakłady Przemysłu Odzieżowego im. Adama Próchnika. Obecnie pomieszczenia są wynajmowane różnym podmiotom gospodarczym.

Źródło tekstu: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/36486,lodz-dawna-fabryka-wladyslawa-barucha.html

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: