Fabryka Richtera

al. Politechniki 2
Stan obiektu: 
Zaniedbany
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Data powstania: 
1879
Opis i Historia: 

Fabryka na rogu ul. Radwańskiej i ul. Stefanowskiego to dawna własność Zygmunta Richtera. Obiekt został uruchomiony w 1879 r. Funkcjonował jako przędzalnia i wykańczalnia wełny. Fabryka przez lata zmieniała właścicieli. W okresie drugiej wojny światowej Niemcy urządzili w niej zarząd komisaryczny. Po zakończeniu działań wojennych zakład upaństwowiono i należał do Zakładów Przemysłu Bawełnianego nr 4, później ZPB „Polino”. W 2010 r. cały pofabryczny kompleks (jedenaście budynków) został wpisany do rejestru zabytków.

 

Obecny stan budynku: 

Obecbecnie obiekt jest zaniedbany. Niekonsultowane konstrukcje restauracji Gęsi Puch postawione w 2008 roku nie zostały nigdy zlikwidowane.

Plany właściciela wobec zabytku są nieznane. Cały kompleks jest chroniony zarówno wpisem do rejestru zabytków, jak i miejscowym planem zagospodarowania, co daje pewną nad nim kontrolę służbą konserwatorskim. 

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: