Dom Zygmunta Teemana

Wólczańska 17
Stan obiektu: 
W remoncie/W remoncie
Właściciel: 
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Data powstania: 
ok. 1923-25
Opis i Historia: 

Przed II Wojną Światową siedziba Międzynarodowego Towarzystwa Transportów i Żeglugi "Mitranza", którego dyrektorem był Zygmunt Teeman.

Po II Wojnie Światowej mieścił się tam Wojewódzki Urząd Dróg Publicznych.

Po użytkowaniu przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad przejęty przez gminę Łódź.

Budynek zagrał w filmie "Kingsajz", to w nim mieściła się Szuflandia.(Instytut Badań Czwartorzędu). Widać go m. in. podczas sceny z użyciem młotów pneumatycznych na ratunek Adasiowi. Niestety, brama, przed którą kręcono scenę z młotami już nie istnieje, zniknęła z całym skrzydłem rozebrana pod koniec lat 80.

Obecny stan budynku: 

Budynek jest remontowany. Dobudowano lewe skrzydło. Oczekujemy na wprowadzenie się do niego pracowników Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej, dla której ma być siedzibą. Powinno nastąpić to w maju 2019 roku. 

Początkowo informowano, że prace remontowe miały zakończyć się wraz z 2018 rokiem ale okazało się, że ten termin nie jest możliwy. Monitorujemy czy termin majowy zostanie dotrzymany.

Budynek był zdewastowany, pozbawiony lewego skrzydła, na elewacji liczne klamry spinające pękające ściany.

Wydarzenia i działania: 
20.03.2014

Podczas głosowania Rada Miejska nie zgodziła się na wniesienie aportem willi do Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej. ŁSI zamierzała wyremontować budynek i umieścić w niej swoje biura. 

W wyniku tego miasto przeznaczyło obiekt na sprzedaż.

 

3.09.2015

Na początku września 2015 rozebrano dach w uzgodnieniu z PINB z powodu zagrożenia zawaleniem. 

15.09.2015

Przeprowadziliśmy akcję "Hejkum Kejkum, willę ratuj!", podczas której zbierane były podpisy pod apelem do radnych o ratunek dla zabytku. 

7.10.2015

Rada Miejska zagłosowała za przekazaniem "Szuflandii" Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej.

listopad 2015

Podpisano akt notarialny. ŁSI zamówiła nową ekspertyzę stanu obiektu, która ma być gotowa w połowie lutego 2016r.

luty/marzec 2016

Na zlecenie ŁSI przygotowano projekt na zabezpieczenie budynku przed dalsza degradacją. W najbliższym czasie ŁSI zapowiada zlecenie zabezpieczenia budynku do czasu rozpoczęcia prac remontowych.

sierpień 2016

Z powodu nierozstrzygniętego przetargu wciąż nie wyłoniono wykonawcy prac zabezpieczeniowych.

21.11.2016

Rozpoczęto tymczasowe zabezpieczanie budynku

12 grudnia 2016

"Zgodnie z ogłoszonym przetargiem oddanie do użytku wyremontowanych budynków przy ul. Wólczańskiej 17 powinno nastąpić do 31 grudnia 2018 r. Najpierw firma, która wygra przetarg, będzie musiała wykonać projekt remontu budynków.  "

29 maja 2017

Radny Paweł Bliźniuk na konferencji prasowej poinformował o wyłonieniu wykonawcy remontu. Prace mają rozpocząć się pod koniec czerwca 2017, zakończyć w maju 2019.

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: