Dom Buta

Piotrkowska 98
Stan obiektu: 
Zaniedbany
Właściciel: 
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Opis i Historia: 

Magazyn Konfekcyjny Emila Schmechela przy ulicy Piotrkowskiej 98 w Łodzi

Emil Schmechel przybył ze Zgierza na początku XX wieku i na rogu Piotrkowskiej i Tuwima (ówczesnej ul. Przejazd) otworzył sklep.

Budynek o cechach modernistycznych został rozbudowany w 1906 roku, następnie w 1911 roku. W kartuszu znajdującym się w narożnej wieży widnieje rok 1892 – data założenia firmy.

Po II wojnie światowej mieścił się tutaj Dom Buta – nazwa ta funkcjonuje po dziś. W 1990 roku budynek strawił poważny pożar. Remont wykonano w połowie lat 90. W tym czasie zbudowano całkowicie nowe wnętrze, oraz dobudowano szklaną konstrukcję kryjącą kolejne piętra. Przez kilka lat mieściła się w nim Galeria Centrum.
(Wikipedia)

Obecny stan budynku: 

Dom Buta spłonął prawie doszczętnie na początku lat 90. Uratowały się jedynie ściany forntowe. Remont wykonał nowy właściciel, który przejął budynke, wraz z Kinem Gdynia w 1995 roku.
W narożnym budynku przez kilka lat funkcjonowała Galeria Centrum ale po otwarciu Galerii Łódzkiej, Galeria Centrum w 2003 r. została przeniesiona do nowego gmachu. Od tamtej pory budynek stoi pusty. Kino Gdynia nigdy nie odzyskało swojej dawnej funkcji.
Pomimo wprost idealnej lokalizacji, obiekt od dwunastu lat stoi nieużytkowany. Podobno jest ogrzewany, a do kasy miasta wpływa podatek od nieruchomości, w związku z tym nie ma podstaw do podjęcia jakichkolwiek działań wobec zabytku przez władze miasta. Jedyne co wiadomo o właścicielu, to to, że pochodzi z Włoch i praktycznie nie ma możliwości aby się z nim skontaktować.

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: