Dom bankowy Maksymiliana Goldfredera

Piotrkowska 77
Stan obiektu: 
W remoncie/W remoncie
Właściciel: 
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Data powstania: 
1892
Styl architektoniczny: 
Opis i Historia: 

Dawny pałac Maksymiliana Goldfedera stoi przy ulicy Piotrkowskiej 77. Budowla została wzniesiona w latach 1889 - 92 jako charakterystyczna dla ówczesnej Łodzi śródmiejska rezydencja która łączyła funkcje reprezentacyjne z mieszkalnymi. Autorem projektu budowli był Hilary Majewski. Na parterze pałacu do lat 20. XX w. mieścił się "Dom Bankowy" Goldfedera, piętro zaś spełniało funkcje reprezentacyjno – mieszkalne. Maksymilian Goldfeder był z pochodzenia Żydem. Przybył do Łodzi z Warszawy w 1870 r. Początkowo pracował w banku swojego krewnego a w 1873 r. ożenił się z córką łódzkiego fabrykanta Zygmunta Jarocińskiego i otworzył własny kantor bankowy. W 1891 r. za 15 tys. rubli nabył atrakcyjnie położoną działkę w centrum miasta przy ulicy Piotrkowskiej 77.

Budynek ma charakter neorenesansowy. Architektura nawiązuje do XVI-wiecznych pałaców włoskiego renesansu. Jest zwieńczony gzymsem kordonowym z tralkową balustradą. Na osi bocznej usytuowano bramę przejazdową, wewnątrz, której znajduje się wejście do budynku. Fasada pałacu ozdobiona jest rustykalnym boniowaniem na parterze, płaskim na piętrze. Arkadowe okna parteru kontrastują z bogato zdobionymi oknami pierwszego piętra ujętych kolumnami i zwieńczonych półowalnymi frontonami. W oficynie pałacowej mieszkała rodzina bankiera. W 1923 r. "Dom Bankowy" Goldfedera upadł.

Wnętrza kamienicy zachowały bardzo bogaty wystrój oraz piękne witraże i piece. Obecnie w zabytkowych salonach mieści się znana restauracja "Klub Spadkobierców", parter jest siedzibą studenckiego centrum kultury popularnie zwanego "Siódemkami", piwnicę zaś (a w sezonie także podwórze) zajmuje ekskluzywny "Irish Pub".

Źródło tekstu: http://lodzkie.travel/?kat=zabytki&sub=palace&id=50

Obecny stan budynku: 

Budynek obecnie jest remontowany w ramach rewitalizacji obszarowej Łodzi. Remont powinien zakończyć się wedug planu w marcu 2019 r.

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: