Centrala Scheiblerowska

plac Zwycięstwa 2
Stan obiektu: 
Alarmujący
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Data powstania: 
1855
Opis i Historia: 

Pierwsza łódzka fabryka Karola Scheiblera po przeprowadzce z Ozorkowa. Bardzo cenny obiekt z kompleksu najbogatszego łódzkiego przemysłowca. Powstał w 1855 roku jako pierwszy z całego kompleksu zabudowań.

Obecny stan budynku: 

W czerwcu 2015 roku jeden ze społecznych opiekunów zabytków zauważył, że na zabytku prowadzone są nielegalne prace remontowe. Podejrzenia te potwierdził Wojewódzki Konserwator Zabytków i nakazał natychmiastowe wstrzymanie prac. W sprawę włączyła się policja, która przesłuchuje świadków i próbuje dotrzeć do zleceniodawcy prac, czyli właściciela firmy Central Fund of Immovables. Na dzień dzisiejszy, wszystkie te czynności nie przynoszą zamierzonego skutku, gdyż nielegalne prace nadal trwają.

Robotnicy szlifują i skuwają zabytkową cegłę z fasady budynku. Choć na pierwszy rzut oka wygląda to jak odnawianie elewacji, jednak w rzeczywistości jest to działanie bardzo szkodliwe, które może doprowadzić do totalnego unicestwienia zabytku. Cegły w swojej strukturze posiadają pewną warstwę ochronną i kiedy zeszlifuję się ją zbyt głęboko, cała cegła ulega bardzo szybkiej degradacji. To tak jakby leczyć zęby ścierając z nich całe szkliwo. Można się spodziewać, że choć przez rok lub dwa lata fasada będzie jaśniejsza, a przez to będzie sprawiać wrażenie odnowionej, to po kilku zimach, dostającej się w strukturę cegły wodzie zacznie się jej gwałtowna degradacja, a Łódź straci jeden z najstarszych zabytków jakie posiada.

 

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: