Budynek przemysłowo-mieszkalny Kopischa

Tymienieckiego 5
Stan obiektu: 
Dobry
Właściciel: 
Mapka - lokalizacja: 
Najbliższe: 
Data powstania: 
1829
Styl architektoniczny: 
Opis i Historia: 

Budynek przemysłowo-mieszkalny wybudowany przez Tytusa Kopischa w 1829 roku obok wcześniejszego budynku maglowego w rządowym zakładzie płócienniczym (tzw. "Bielniku"), który Kopisch dostał w zarząd rok wcześniej. 

Budynek popularnie zwany jest "Bielnikiem Kopischa", jest to jednak nazwa nieprecyzyjna - "Bielnik" to ogólna nazwa zakładu wykańczania tkanin, którego dom Kopischa był fragmentem.

 

Obecny stan budynku: 

Podczas remontu w l. 90. do impregnacji drewnianych belek stropowych użyto ksylamitu - trującej substancji, zakazanej do stosowania w budownictwie w 1993 r.
Według relacji pracowników mieszczącego się tam banku, a także następnego właściciela - Urzędu Miasta Łodzi - wiele osób skarżyło się na dolegliwości, bóle głowy.

Zamówiona w Instytucie Medycyny Pracy w 2007 r. ekspertyza wykazała występowanie silnie toksycznych, szkodliwych dla zdrowia substancji. (Źródło: Gazeta Wyborcza Łódź, wrzesień 2007.)

W ogłoszonym przez prezydent miasta przetargu na sprzedaż obiektu z 5.09.2014 r. podano następujące informacje:

  1. zgodnie ze sprawozdaniem z badania przeprowadzonego w 2008 roku w badanych pomieszczeniach nie stwierdzono przekroczeń wartości dopuszczalnych substancji wydzielanych przez materiały budowlane, urządzenia i elementy wyposażenia w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi (na podstawie sprawozdania nr ZCS/18/2008 Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera);
  2. zgodnie z wynikami raportu wykonanego w 2010 roku stwierdzono, że warunki przebywania ludzi w pomieszczeniach budynku były zgodne z normatywami higienicznymi z przepisu prawnego (na podstawie raportu nr 313/10 Laboratorium Badań i Pomiarów Środowiska EKOLAB s.c.)
Wydarzenia i działania: 
22.04.2016

Po kilku bezskutecznych próbach sprzedaży obiektu Urząd Miasta ponownie wystawił budynek w przetargu 22 kwietnia 2016r.

Cena wywolawcza (po zastosowaniu 1 % bonifikaty): 6 289 470 zl netto. Nikt nie zgłosił się do przetargu.

03-01-2017

Urząd Miasta po raz kolejny ogłasza przetarg na sprzedaż zabytku, odbędzie się w dniu 24 lutego 2017.

29-09-2017

W kolejnym przetargu Dom Kopischa znalazł nabywcę. Podczas licytacji cena osiągnęła 4 mln 40 tysięcy złotych. Nowym właścicielem została spółka Hocan Estate. Ta sama firma kupiła w kwietniu kamienicę przy ul. Roosevelta 9.

 

17 września 2020r.

Rozpoczął się remont elewacji 

Czegoś tu brakuje?

Jeżeli powyższy tekst zawiera błędy lub informacja jest niekompletna, powiadom nas o tym w komentarzach poniżej lub przez formularz kontaktowy.

Zdjęcia: